درباره شهر پاموک کالهبیشتر بدانید

Download Free Templates http://bigtheme.net/ Websites Templates

یکی از خیره کننده ترین دیدنی های ترکیه جایی به اسم پاموک کاله است. پاموک کاله به قصر پنبه ای هم معروف است، جایی تپه مانند که از تعداد زیادی چشمه های آب گرم و تراس های تراورتن تشکیل شده است. زیبایی طبیعی این پدیده هزاران سال است وجود دارد، این چشمه های آب گرم در ایالت دنیزلی در جنوب غربی ترکیه قرار دارد و یکی از بهترین دیدنی های ترکیه به شمار می رود. 

 

 

تقریبا ۴۰۰۰۰۰ هزار سال پیش بود که در آسیا زلزله ای اتفاق افتاد، این زلزله باعث جابه جایی دره ها و بیرون آمدن چشمه های آب گرم از زیر زمین به روی زمین شد. چشمه های آب گرمی که در نتیجه ی رخداد این پدیده طبیعی به وجود آمده بودند، با سرعت باور نکردنی ای سرازیر شدند و روی سطح فلات به وجود آمده جریان پیدا کردند به طوری که گفته می شود در هر ثانیه، صدها لیتر آب به بیرون می آمده است. همین طور که این آب ها به بیرون می ریختند، در آسمان و در زیر گرمای نور خورشید بخار می شدند که باعث شکل گیری تراس های تراورتن با شیب های ملایم شد، هر کدام از این تراس ها مقدار زیادی آب فیروزه ای رنگ را در خود دارد. از آن جایی که آب این منطقه با کربنات سدیم اشباع شده بود، رسوباتی که جامد می شدند، سازه های کریستالی سفید رنگی را به وجود آوردند که این سازه ها در واقع همان تالاب ها و حوضچه های آب کوچکی هستند که امروزه در پاموک کاله در ترکیه می بینیم.

 

 

خود کلمه ی پاموک کاله در زبان ترکی به معنای «قصر پنبه ای» است و در واقع به این دلیل مردم ترکیه به آن این اسم را داده اند چون شکلی شبیه به پنبه هایی دارد که در مرکز کشور ترکیه کشت می شود. در این منطقه بیشتر از ۱۷ چشمه ی آب گرم وجود دارد که دمای آن ها بین ۳۵ درجه سانتیگراد تا ۱۰۰ درجه سانتیگراد است و در نتیجه دمای آب بالا در این تراس های تراورتنی، شنا در آن ها را غیر ممکن می کند. پاموک کاله در ترکیه یکی از جاذبه های گردشگری مهم این کشور است، این منطقه به همراه شهر تاریخی هیراپولیس که در نزدیکی آن قرار دارد، در سال ۱۹۸۸ در فهرست میراث های جهانی یونسکو هم به ثبت رسید. در واقع در ابتدای قرن دوم قبل از میلاد مسیح، شهری در بالای تپه تاسیس شد، مردمی که در این شهر تاریخی زندگی می کردند، از قدرت های شفا دهندگی امراض این چشمه های آب گرم استفاده می کردند و ظاهرا دلیل شکل گیری شهر در چنین جایی هم همین بوده است. در این شهر تعداد زیادی عبادتگاه هم ساخته شد و به همین خاطر اسم هیراپولیس را روی آن گذاشتند که به معنای «شهر مقدس» است.